6.      Ako často jablone rodia?

Pri dobrých podmienkach rodia jablone každý rok. Sú odrody, ktoré rodia každý rok a sú odrody, ktoré rodia každý druhý rok. Záleží to od starostlivosti ovocinára a od podmienok v ktorých vyrastá.

 

7.    7.   Akých má jabloň nepriateľov?

                        Nepriatelia jabloní:

a.    Obaľovač jablčný  - vajíčka nanesie do kvetu, ktorý zničí a nie je možné aby dozrel plod.

b.    Mšice – sa dostanú do listov prostredníctvom mravcov. Mšice šťavu z lista vyciciavajú a listy sa stočia a uschnú.

c.    Hryzec – podhryzie korienky a jabloň vyschne.

 

8.    8.    Ktorá odroda sa je vhodná na pestovanie v Severnom Slovensku?

        V našich podmienkach je vhodná zimná  odroda Jonatán, lebo je odolná voči mrazom, škotcom. Je najchutnejšia a uskladnená má dlhú trvanlivosť. Medzi vhodné patrí zimná odroda Ontário, Jonaret. Jesenné odrody: Rubín, Šampión. Letné odrody: Prima, Bohémia, Idarit.

 

9.     9.    Ako sa dajú plody jabloní spracovať?

       Spracovanie jabĺk: zaváranie, kompóty, džemy, lekváry, destiláty (víno, jablkovica), sušené jablká, kozmetické krémy, šampóny, masky, potrava  pre drozdy v zimnom období, jadierka sa používajú aj na okrasu – navlečené jadierka sú ozdobou ako náramky, náhrdelníky....

 

10.    Ako si založím sad?

Stromčeky vysádzame približne vo vzdialenosti 1 až 6 metrov. Závisí to od toho ako sú veľké podpníky. Ak chceme mať zákrskové stromčeky – musíme ich strihať tak, aby sme ich nepustili do výšky. Sadíme na jeseň alebo na jar.

Rozhovor s ovocinárom

1.   Môj starý otec za zaoberá pestovaním jabloní už niekoľko rokov.

Na  Navštívil som ho, aby som získal odpovede na rôzne otázky.

      Zistené odpovde:

        1. Koľko rokov už pestujete jablone?

        31 rokov.

 

2. Ako sa jablone sadia?

            Jablone sa sadia dvoma spôsobmi.

  • Divá mladá jabloň  - plánka sa vykope a zasadí sa do záhrady, pričom sa zaštepí odrodou, ktorú chceme pestovať. Pri štepení sa rana zatrie štepárskym voskom a zatočí páskou.
  • Zakúpenie v záhradkárskej škôlke hotovú odrodu – tzv. podpník.

 Sadenie: vykopanie jamy – priemer je podľa rozmerov mladého stromu, do hĺbky asi 50 cm. Na spodok jamy sa dá jemná hlina – trs, na to sa dá maštaľný hnoj. Zatlčieme oporný kolík, ktorý nesmie presahovať výšku mladého stromu. Vedľa kolíka sa zasadí strom. Koreň ošetríme tak, že dlhé a nevhodné korene skrátime. Položíme do jamy strom, zahrnieme hlinou, zatlačíme a polejem vodou. Malý strom priviažeme o kolík tak, aby neodieral kmeň stromu.   

 

3. Ako sa treba o jablone starať? Jablone treba na jar ostrihať tak, aby sa konáre nekrižovali a koruna bola presvetlená. Je to z toho dôvodu, aby sa do koruny dostalo svetlo a slnko. Orezané konáriky natrieme štepárskym voskom. V období sucha je nutné jablone polievať. Skoro dospelé a dospelé stromy, tie, čo majú vyvinutý kmeň, treba natrieť bielou hmotou – vápnom alebo latexom.

 

4.    4.  Čím sa jablone hnoja?

        Jablone pri veľkom suchu polievame približne každý tretí deň. Hnojíme prírodným hnojivom – maštaľný hnoj, alebo umelými hnojivami. Hnojíme vždy na jar a na jeseň po zbere. 

 

 

5.      5. Aké nástroje používate pri práci?

        Používame štepárske nožnice, štepársky vosk, lopata, krompáč, rýľ, krhla, štetce, postrekovače, rebrík, debničky na uskladnenie, demižóny, sudy.

Vyhľadávanie

Kontakt