Význam jabĺk pre naše zdravie

Účinky

Jablká takmer neobsahujú bielkoviny, majú však vysoký obsah vody, málo sacharidov a v šupke nepatrné množstvo vody. Mimoriadne bohaté sú na vitamíny a stopové prvky. Jablká majú vysoký obsah draslíka. Jablko obsahuje až 30% vlákniny. Regenerujú a očisťujú organizmus, znižujú hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Sú účinné aj pri bolestiach hlavy a závratoch. Pomáhajú pri hnačke a zápche. Proti hnačke pomáhajú sladké jablká, pri zápche zasa kyslé, ktoré povzbudzujú činnosť čriev. Sú osvedčený prostriedok pri ťažkostiach s kĺbmi. Podporujú odolnosť proti chorobám. Jablká pôsobia ako vynikajúca omladzovacia kúra. Zo šupky a dužiny, ktoré chránia jadrovník, sa v ľudskom organizme uvoľňujú látky s liečivým i preventívnym účinkom. Odvar z jabloňových kvetov má upokojujúce účinky a zmierňuje záchvaty kašľa. Pri chrípke a kašli sa osvedčilo pitie šťavy z jabĺk. Jemne nastrúhané jablko i so šupkou konzumované večer viaže v črevách toxické látky.

Tabuľka s hodnotami

Zloženie jablka

hodnota

voda

tuk

draslík

Vápnik

Horčík

Vitamín C

 

52-55 kcal / 217-228 kJ

85 g

0,4 g

144 mg

7 mg

6 mg

12 mg

 

denná potreba dospelého jedinca

Draslík

Vápnik

Horčík

Vitamín C

7 %

1 %

2 %

16 %

 

 

 

 

    

 Význam jabĺk pre ľudské zdravie vyjadril v roku 1904 T.Stinson svojím heslom An apple a day keeps the doctor away – jedno jablko denne namiesto doktora.

Jablko vám pomôže pri bolestiach kĺbov, zastaví hnačku, ochráni pred infarktom. Jablko je vo výžive poklad. Ak ho budete mať denne na jedálnom lístku, s veľkou pravdepodobnosťou sa vyhnete mnohým chronickým zdravotným problémom. Zrejme je to vďaka ovocným kyselinám, antioxidačnému pôsobeniu flavonoidov a schopnosti pektínu zvyšovať vylučovanie. Surové jablká obsahujú veľa tráviacich enzýmov, ktoré sú zase dobrým prostriedkom proti hemoroidom. Pretože jablká zvyšujú vylučovanie moču a znižujú tvorbu kyseliny močovej, sú prospešné aj pri dne a chorých obličkách. Jablko má silné aromatické látky a práve vzhľadom na výskumy možno tvrdiť, že jablková koreninová zložka vyvoláva upokojujúce reakcie v organizme, čo následne znižuje krvný tlak a ochraňuje pred infarktom vznikajúcim z úzkosti. Lahodná aróma by vás preto mala sprevádzať najmä v stresových situáciách. Pred infarktom vás neochráni len vôňa, ale aj denná konzumácia dvoch až troch jabĺk. Vďaka obsahu pektínu znižuje hladinu cholesterolu v krvi a to je prevencia pred kardiovaskulárnymi chorobami.

Jedno stredne veľké jablko má toľko vitamínu C ako napríklad zväzok reďkoviek. Najviac ho obsahujú kyslé jablká. Vďaka vitamínu C dezinfikuje jablko ústnu dutinu. Tu však jeho pozitívny účinok na ústnu dutinu nekončí. Aj vy ste už počuli o „prírodnej zubnej paste“? Táto prezývka patrí jablku oprávnene. Mierne vlákninová štruktúra jablka – nelepivá konzistencia, šťavnatý obsah a chuť urýchľujú tvorbu slín. Jedenie jablka je potom prirodzenou pomôckou na čistenie zubov a ústnej dutiny. Žutie zároveň precvičuje žuvacie svaly a svaly tváre. Neznamená to však, že treba zubné kefky vymeniť za jablká!

 

Zaujímavosti

Najväčšie jablko na svete v minulosti

Jedna dáma z Anglicka vyšľachtila v roku 1858 z jadierka jablko, ktoré vážilo 1 kg 20 dag. Toľko váži spolu 10 jabĺk normálnej veľkosti.

 Big Apple

Mesto v New Yorku sa často nazýva „Big Apple“ – veľké jablko, pretože jablko je tiež symbol moci.

 Najväčšie jablko na svete dnes

Pochádza z Anglicka a váži 1 kg a 38 dag. Jablko má priemer 53 cm ako hlava dieťaťa.

 Najmenšie jablko

Rastie na strome japonského záhradníka. Jeho malé plody na dlhých stonkách nie sú väčšie ako čučoriedky

 Najdlhšia šupka

Jedno dievča z Ameriky získalo v roku 1972 jablkovú šupku dlhú 55 metrov. Na to potrebovala 12 hodín. Jablko bolo samozrejme nezvyčajne veľké.

Jablko ako cena

Prvá písomne zdokumentovaná olympiáda, konaná v roku 776 pred Kristom v Grécku. Víťaz získal ako cenu jablko, zatiaľ čo dnes víťazi dostávajú zlaté medaily.

 POREKADLÁ A PRÍSLOVIA

 Jablko ďaleko od stromu nepadá, a keď aj padne, vždy sa stopkou ku pňu obracia.  

 Aká jabloň, také jablko

Červené jablko najviac býva červavé.

I zdravé jablko pri zhnitom zhnije.

Jablko nepadne ďaleko od stromu.

Vyhľadávanie

Kontakt